Літо – пора відпусток, збільшення загального часу з рідними та близькими за межами дому, на природі, біля водойм, період, коли хочеться якомога частіше купатися і ніжитися на сонечку. Відповідно, літо – це також час, коли найчастіше виникають нюанси з впливом сонячного ультрафіолету на шкіру. Так, небезпеки для шкіри сонце здатне нести протягом усього року, але якщо в інший час – меншою мірою і в основному шкірі обличчя, тому що всі інші частини тіла залишаються захованими під одягом, то в літню спеку в зоні ризику – усі шкірні покриви.

Ми не стверджуємо, що потрібно й улітку максимально ховати тіло від сонячного випромінювання. Ми не говоримо, що не варто засмагати. Знаємо, переконувати тих, хто любить гарну засмагу на своїй шкірі – марна справа. Ми лише хочемо наголосити на тому, що естетику в такому випадку обов’язково необхідно поєднувати з безпекою. Іншими словами, потрібно вміти засмагати правильно, щоб і рівномірний бронзовий відтінок отримати, й шкірі не нашкодити.

Як забезпечити обидва результати одночасно? Дотримуючись правил безпечної засмаги. Нижче надаємо відповіді на найпоширеніші запитання на цю тему – беріть інформацію на озброєння.

Які небезпеки криються в понятті «засмага»?

Засмага – це невід’ємна частина літніх канікул та відпочинку на пляжі для багатьох людей. Засмага – це не тільки приємний вигляд шкіри, але й важливе джерело вітаміну D, який життєво необхідний для підтримки здоров’я кісток та імунітету. Більшість із нас прагне отримати золотистий відтінок шкіри, вважаючи його ознакою здоров’я та краси. Проте за цими привабливими літніми трансформаціями криються небезпеки, які можуть серйозно зашкодити. Дуже важливо усвідомлювати, що неправильний чи надмірний вплив сонячних променів може спровокувати серйозні проблеми зі здоров’ям. Які ризики приховані в засмазі й чому слід бути обережними при перебуванні на сонці? Перелічуємо:

  1. Ризик опіків шкіри. Перша та найбільш очевидна небезпека при засмаганні – це ризик отримати опік шкіри. Коли шкіра піддається тривалому впливу сонячних променів без достатнього захисту, вона може стати сильно почервонілою та обпаленою. Це не тільки викликає гострий біль і дискомфорт, але також сильно підвищує ризик розвитку раку шкіри.
  2. Тепловий удар (гіпертермія). Засмагаючи, не забувайте про ймовірність перегріву тіла. Тепловий удар – це дуже серйозно для здоров’я та самопочуття. Стан, який може суттєво зіпсувати відпочинок. Навіщо вам такі неприємності?
  3. Передчасне старіння шкіри. УФ промені сонця є ключовою причиною передчасного старіння шкіри. Вони проникають у глибокі шкірні шари, руйнують колаген та еластин – речовини, які надають шкірі пружності та еластичності. В результаті шкіра стає більш схильною до утворення зморшок, втрачає тонус, гнучкість і ніжність.
  4. Ризик розвитку раку шкіри. Сонячні опіки та підвищений вплив УФ-променів – головні фактори ризику розвитку раку шкіри. Як правило, меланома та інші види пухлин шкіри розвиваються на ділянках, які були часто уражені сонячними опіками, таких як обличчя, шия, руки та ноги. При тривалому перебуванні на сонці без сонцезахисних засобів ймовірність розвитку небезпечних форм раку шкіри максимізується.
  5. Пошкодження ДНК клітин шкіри. Ультрафіолетові промені проникають усередину клітин шкіри та можуть пошкодити їх ДНК. Таке пошкодження може призвести до незворотних змін у клітинах та сприяти розвитку онкологічних захворювань.
  6. Шкода для очей та зорової системи, в цілому. Крім шкіри, сонячне проміння також може пошкодити очі. Безперервна дія сонячного світла на очі без захисту може призвести до сонячних опіків очних яблук і рогівки, що викликає больові відчуття та тимчасове порушення зору. Також сонячний ультрафіолет – одна з передумов виникнення катаракти.

Щоб уникнути цих небезпек, зберегти здоров’я шкіри та очей, засмагати слід, дотримуючись низки рекомендацій, з якими ви зможете ознайомитися нижче.

Чи потрібно готуватися до прийняття сонячних ванн?

Потрібно. І це перший крок до безпечної, рівномірної та гарної засмаги. Правильна підготовка до сонячних ванн допоможе вашій шкірі виглядати здоровою та привабливою, а також зробить перебування на пляжі комфортнішим і безпечнішим.

Коли й з чого потрібно почати готуватися? Почніть з початку літа. Ну, чи хоча б перед самою відпусткою. Пропийте курс сонячних вітамінів, насамперед А, С та Е. Їхні достатні обсяги в організмі стануть перепоною для вільних радикалів, які інтенсивно формуються під впливом ультрафіолету та інтенсифікують старіння шкіри. Бета-каротин також є надійним помічником отримання рівномірної засмаги. Знижуючи чутливість шкіри до УФ-випромінювання, він також подовжує час, протягом якого можна перебувати на сонці без ризиків. Те, що треба для безпечної засмаги.

Ще рекомендуємо приділити увагу наявності в раціоні вітаміну D і кислот Омега-3. Забезпечення їх оптимальних обсягів в організмі – хороша підготовка шкіри до засмаги.

Крім корекції раціону, підготовчі заходи включають і безпосередні впливи на шкіру, а саме:

  • ексфоліацію. За кілька днів до планованого відвідування пляжу рекомендується провести процедуру ексфоліації шкіри. Це допоможе видалити відмерлі клітини і позбутися шорсткості, надаючи шкірі більш рівного і гладкого вигляду. Використовуйте скраб для тіла – й засмага ляже рівно та естетично;
  • зволоження. Це дуже важливий етап підготовки до засмаги. Зволожена шкіра краще зберігає вологу і менш схильна до зневоднення під дією сонячних променів. Задіюйте засоби для зволоження тіла (зволожувальний лосьйон або олію) після душу/ванни, щоб шкіра залишалася м’якою та зволоженою, отримувала необхідну підготовку до перебування на сонці.

Що потрібно робити, зрозуміло, а що не потрібно, так це користуватися парфумами чи туалетною водою безпосередньо перед відвідуванням пляжу. Хімічні речовини, віддушки та інше, що міститься в парфумерній продукції, здатне під впливом сонця провокувати небажані зміни пігментації шкіри.

Правильна підготовка до засмаги на сонці дозволить вам насолоджуватися перебуванням на природі, отримуючи здорову та красиву засмагу. Не нехтуйте нею.

Коли краще засмагати?

Одне з найважливіших запитань, яким у жодному випадку не слід нехтувати. Пік сонця (обідня пора), коли сонячні промені найінтенсивніші та найнебезпечніші для шкіри, повинен бути табу перебування на відкритому повітрі. З 11 ранку і до 16 години дня – час, який найкраще проводити у приміщенні або, на крайній випадок, у тіні. Засмагати можна з 8:00 ранку до 11:00 і після 16:00 приблизно до 19:00, коли сонце менш активне. По три години вранці та ввечері – достатньо часу для отримання естетичного бронзового відтінку шкіри. А головне, що при такому графіку вдається уникнути більшості ризиків перебування на сонці, тих же опіків, теплового удару та ін.

Відповідаючи на запитання, коли засмагати найкраще, ще хочемо торкнутися одного моменту. Тож, а чи знали ви, що співвідношення між прийомом їжі та отриманням сонячних ванн має значення? Так ось, має. Найкраще йти на пляж через годину-півтори після сніданку-обіду. Так організм буде легше переносити вплив УФ-променів. Переїдати перед самим походом на пляж не варто. Переїдання + спека – суттєве навантаження на організм, що погіршує адаптацію до нових умов.

Як засмагати правильно, без шкоди для здоров’я?

Зараз ми детально розповімо про те, як засмагати правильно, мінімізуючи ризики для здоров’я та максимізуючи користь від сонячних променів. Ось правила безпечної засмаги, якими не можна нехтувати:

  1. Вибирайте правильний час для засмаги. Вибір правильного часу для перебування на сонці – це один із ключових моментів нешкідливої засмаги. Коли засмагати можна, а коли не можна, ми розповіли вище.
  2. Засмагайте поступово, помірно та дозовано. Тривале перебування на сонці без підготовки може спричинити серйозні опіки та пошкодження шкіри. Поступове ж засмагання, особливо якщо ви давно не засмагали – запорука безпечної та рівномірної засмаги завдяки оптимальній адаптації шкіри. Почніть з 5-10-20 хвилин і щоразу перебувайте на сонці все довше. Так шкірі буде легше адаптуватися до УФ впливу.
  3. Рухайтеся. Не лежіть годинами на пляжі, не змінюючи положення тіла. Таким чином рівномірно засмагнути точно не вдасться, а ось ризик опіків підставлених сонцю частин тіла значно вищий. Найкраще кожні 20-30 хвилин занурюватися у воду, щоб тіло не перегрівалося. Засмагайте дозовано, перебуваючи то на сонці, то у воді, то в тіні. Якщо лежите, кожні 10 хвилин змінюйте положення тіла, даючи можливість сонячним променям формувати рівну засмагу.
  4. Враховуйте свій фототип та відстежуйте реакції шкіри. Чим світліша шкіра (перший і другий фототипи), тим складніше їй засмагнути, а от згоріти може за дві секунди. Третій і четвертий, як правило, проблем із отриманням засмаги не мають, засмагають поступово та рівномірно, ризики опіків – невисокі. П’ятому й шостому характерна темна засмага, а от обгоряти – це фактично їх не стосується. Крім фототипу, значення мають індивідуальні реакції шкіри на сонячні промені. Завжди робіть ставку на комфорт, а при найменшому дискомфорті йдіть у приміщення і піклуйтеся про свою шкіру без зволікань. Краще пізніше ще раз прийти на пляж, ніж зараз переборщити і нашкодити собі.
  5. Використовуйте сонцезахисні засоби. Нанесення сонцезахисного крему, спрею чи лосьйону – це обов’язкова умова перед виходом на сонце. Використовуйте на пляжі засоби з високим рівнем захисту (SPF 30 і вище), наносьте їх за 30 хвилин до виходу надвір та оновлюйте кожні дві години, а також після купання. Пам’ятайте, що недостатня кількість сонцезахисного засобу або його неправильне нанесення може знизити ефективність захисту. Для інтенсивної засмаги використовуйте сонцезахисну олію HOLLYSKIN Sun Protect SPF 5.
  6. Приділяйте особливу увагу захисту обличчя. Шкіра обличчя особливо чутлива до сонячного впливу. Використовуйте сонцезахисний крем для обличчя з більш високим рівнем захисту.
  7. Захищайте також очі та голову. Захист очей від ультрафіолетових променів теж важливий. Носіть сонцезахисні окуляри з рівнем захисту від UVA та UVB променів для запобігання опікам очей. Крислатий капелюх чи кепка допоможе захистити голову та обличчя від прямих сонячних променів.
  8. Не нехтуйте додатковим захистом, таким як легкий пляжний одяг, що закриває, наприклад, руки і плечі. А ще вам точно не обійтися без пляжної парасольки, що створює тінь у міру потреби.
  9. Після купання витирайтеся рушником. Краплі води, що залишилися на шкірі, можуть спрацювати за принципом збільшувальної лінзи і викликати опік шкіри.
  10. Пийте достатню кількість води. Гідратація – це важливий аспект засмаги на сонці. Під час перебування на відкритому повітрі, особливо в спеку, ваш організм втрачає багато вологи, і гідратація допоможе зберегти її рівень. Пити достатню кількість води – хороший спосіб запобігти зневодненню шкіри й підтримувати її зволоженою. Від напоїв з льодом, у той же час, краще утриматися, щоб не провокувати різкі температурні впливи на організм.

Дотримуючись цих рекомендацій, ви зможете засмагати правильно і безпечно, отримуючи задоволення від літнього сонця і при цьому дбайливо ставлячись до свого здоров’я та шкіри. Пам’ятайте, що помірність та правильні запобіжні заходи – запорука здорової і безпечної засмаги на сонці. Завжди придержуйтеся перерахованого вище, щоб зберегти здоров’я вашої шкіри і насолоджуватися літнім відпочинком без негативних наслідків.

Що важливо взяти із собою на пляж?

Підсумовуючи правила безпечної засмаги, можна відповісти на це запитання так:

  • сонцезахисні окуляри;
  • крислатий капелюх або кепку;
  • відповідний одяг;
  • сонцезахисні засоби для обличчя і тіла;
  • плед та пляжну парасольку;
  • рушник;
  • достатній запас чистої питної води.

Втім, ви й так про важливість всього перерахованого знаєте. Нагадали вам лише для того, щоб систематизувати інформацію, аби ви нічого важливого не забули.

Кому засмагати не варто?

Сонце – джерело життя та енергії, і перебування на свіжому повітрі та отримання засмаги може бути приємним та корисним для багатьох людей. Однак, є певні групи людей, для яких засмагання на сонці може бути небезпечним та небажаним. Кому не варто засмагати і чому важливо бути обережними для захисту здоров’я, розповідаємо:

  • діти, молодші року. Шкіра у дітей молодшого віку дуже чутлива до ультрафіолетових променів. У дітей до шести-дванадцяти місяців ще достатньо не розвинені захисні механізми шкіри, й засмагання на сонці в цьому віці може призвести до серйозних опіків та пошкоджень дерми. Для захисту шкіри малюків рекомендується носити захисний одяг (легкий, світлий, з натуральних тканин) та використовувати сонцезахисні засоби лише за призначенням лікаря;
  • вагітні жінки. Перебувати під палючим сонцем їм, звичайно ж, не можна. Але в тіні за температури навколишнього середовища до 30 ℃ цілком допустимо. Тому пляжний відпочинок у цей особливий період життя має відбуватися з деякими відмінностями від звичайного часу. Майбутнім мамам рекомендовано лежати у шезлонгу, а не на піску, оскільки пісок нагрівається та здатний обпікати. Також не варто забувати, що в період вагітності в жіночому організмі актуалізуються гормональні зміни, які здатні провокувати підвищену пігментацію шкірних покривів, особливо при перебуванні на сонці. Тому вагітним потрібно влітку носити легкий, але закритий одяг, де б то не було. Це дасть максимальний захист від шкідливого ультрафіолету;
  • люди із підвищеною чутливістю до сонця. Деякі люди мають підвищену чутливість до ультрафіолетових променів і страждають від фотодерматиту, сонячних алергій або інших шкірних реакцій при впливі ультрафіолету. Якщо у вас є такі проблеми, рекомендується уникати тривалого перебування на сонці та застосовувати спеціальні сонцезахисні засоби для чутливої шкіри;
  • люди із певними медичними станами. Деякі медичні стани та ліки можуть посилювати чутливість до сонця та підвищувати ризик розвитку опіків і інших проблем зі шкірою. Це стосується, наприклад, пацієнтів з певними видами дерматиту, фотодерматозом, псоріазом або прийому деяких антибіотиків чи протизапальних препаратів. Якщо ви приймаєте ліки або маєте медичні проблеми, плануючи пляжний відпочинок, проконсультуйтеся з лікарем;
  • люди з високим ризиком раку шкіри. Люди з сильно світлою шкірою (перший і другий фототипи), з великою кількістю родимок, особливо вроджених, або ті, хто вже мав випадки раку шкіри в сім’ї, мають підвищений ризик розвитку онкології. Для них особливо важливо уникати тривалого перебування на сонці та вживати запобіжних заходів при засмаганні;
  • пацієнти після певних процедур. Людям, які пройшли косметичні або медичні процедури, такі як пілінг, лазерне омолодження чи щось подібне, що потребує часу для загоєння шкіри, не рекомендується засмагати на сонці під час відновлення. Пошкоджена шкіра особливо чутлива до ультрафіолетових променів і може легко отримати опіки.

Засмагання на сонці може бути приємним і корисним для здоров’я, але для певних груп людей воно становить небезпеку. Пам’ятайте про запобіжні заходи і дбайте про свою шкіру, щоб отримувати тільки користь і задоволення від літнього сонця.

Скільки засобу з SPF необхідно для безпечної засмаги?

Щоб засмагати безпечно, необхідно використати достатню кількість сонцезахисного крему, що забезпечує ефективний захист від ультрафіолетових променів. Кількість крему, яка потрібна, залежить від площі поверхні шкіри, яку ви хочете захистити, а також від вказаного на упаковці фактора захисту від сонця (SPF). Забігаючи наперед: сонцезахисту потрібно більше, ніж багато хто з нас звик застосовувати.

Загальне правило полягає в тому, що для покриття всього тіла дорослої людини в купальнику потрібно приблизно 30 мілілітрів (близько двох столових ложок) сонцезахисного крему. Однак багато людей часто недооцінюють необхідну кількість і застосовують крем дуже економно, що знижує його ефективність.

Важливо рівномірно наносити крем на шкіру і не забувати про важкодоступні місця, такі як вуха, потилиця, спина та задня частина шиї. Не нехтуйте також захистом губ та очей за допомогою спеціальних засобів.

Майте на увазі, що сонцезахисний крем необхідно наносити за 15-30 хвилин до виходу на сонце і оновлювати його кожні дві години після купання, щоб підтримувати ефективність захисту.

Застосування сонцезахисних засобів у правильних об’ємах – важлива передумова безпечної та здорової засмаги з мінімізацією ризиків опіків та інших пошкоджень шкіри від ультрафіолетових променів.

Чи потрібен шкірі догляд після засмаги? Якщо так, то який?

Потрібен. Правильний догляд за шкірою після засмаги має вирішальне значення для збереження гарної й рівномірної засмаги на довгий період. Після перебування на сонці приділіть особливу увагу догляду за шкірою, щоб запобігти сухості та дискомфорту. Наносьте зволожувальні та заспокійливі засоби, які допоможуть підтримати оптимальний рівень зволоженості шкіри та запобігти появі лущення.

Після повернення з пляжу не забудьте прийняти душ, щоб видалити зі шкіри залишки солі, піску та сонцезахисного крему. Після цього нанесіть на шкіру спеціальний зволожувальний крем для тіла, який допоможе зняти відчуття стягнутості та запобігти сухості шкіри. Це також дозволить зберегти засмагу на більш тривалий період завдяки збереженню вологи в шкірі.

Пам’ятайте, що відмова від агресивних засобів та використання натуральних інгредієнтів також відіграють важливу роль у догляді за шкірою після засмаги. Віддавайте перевагу продуктам з м’якими й заспокійливими компонентами, такими як алое вера, огірок чи кокосова олія, які допоможуть заспокоїти шкіру та зменшити запалення.

Чудовий варіант пост-пляжного догляду – заспокійливий гель після засмаги з алое вера та Д-пантенолом HOLLYSKIN Sun Protect. Він забезпечує миттєве заспокоєння та охолодження шкірних покривів, усуває печіння, почервоніння та лущення, освіжає й інтенсифікує відновлювальні процеси.

Що робити при сонячних опіках?

Якщо так сталося, що ви намагалися-намагалися, дотримувалися правил, використовували сонцезахист, а щось все одно пішло не так і з’явилися сонячні опіки, зробіть дві речі.

Перша – скоріше підіть у тінь/приміщення, щоб не посилювати ситуацію, акуратно охолодіть шкіру (під комфортної температури душем, за допомогою вологого компресу або просто обгорнувшись вологим простирадлом), заповніть водний баланс, випивши достатньо води, нанесіть зволожувальний засіб без спирту та вазеліну (бажано з пантенолом). Пухирі, озноб, висока температура тіла, що супроводжуються головним болем і нудотою – явні ознаки того, що потрібно відвідати лікаря.

І друга, не менш важлива річ – як полегшає, уважно перегляньте всю наведену вище інформацію і знайдіть, де ви припустилися помилки. Швидше за все, щось було пропущене, адже якщо дотримуватися всіх згаданих правил, аспектів і нюансів, будь-які ризики практично повністю унеможливлені.

Гарна засмага, та так, щоб одночасно й безпечна – це зовсім нескладно, якщо приділити, здавалося б, такому звичайному, але з низкою нюансів, питанню трохи часу. Засмага – це прекрасний спосіб надати шкірі привабливішого вигляду, але небезпеками, які криються у впливі сонячного ультрафіолету, не варто нехтувати. Захистіть свою шкіру від сонячних пошкоджень та ризиків розвитку раку шкіри, дотримуючись простих рекомендацій та використовуючи правильні (читати – якісні, ефективні та відповідні) засоби для засмаги HOLLYSKIN, щоб ваша шкіра залишалася здоровою, доглянутою та красивою протягом довгих років.